hipoterapia

hipoterapia

Przed rozpoczęciem terapii

    Często zdarza się, że poszukiwania Ośrodka z hipoterapią są wynikiem sugestii ze strony lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty. Rodzice, opiekunowie dziecka lub sama osoba niepełnosprawna decydują się wtedy skorzystać z terapeutycznego działania konia.
     Hipoterapia to wspaniała terapia uzupełniająca podstawowe działania medyczne i rehabilitacyjne, ale trzeba pamiętać o tym, że istnieją przeciwwskazania do jej zastosowania. Dlatego nie można jej stosować bez zgody lekarza prowadzącego pacjenta.
   Przed rozpoczęciem zajęć na koniu rodzice, opiekunowie lub sami pacjenci zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do prowadzenia zajęć hipoterapeutycznych.  Taki dokument może wypisać lekarz rodzinny, ortopeda lub spec. rehabilitacji, tego ważność to rok od daty wystawienia. Po upływie tego czasu istnieje obowiązek dostarczenia aktualnego zaświadczenia.

     Przed rozpoczęciem zajęć terapeuta zbiera dokładny wywiad odnośnie pacjenta, przeprowadza krótkie badanie możliwości psychomotorycznych. Każdy pacjent hipoterapii ma indywidualnie opracowany plan zajęć, dostosowany do potrzeb usprawniania. Hipoterapia daje bardzo szerokie możliwości działania, oferuje wielokierunkową rehabilitację. Dzięki temu jest możliwość indywidualnego dopasowania programu terapii, nastawionego na poprawę określonych funkcji i naukę nowych umiejętności.

Hipoterapia obejmuje działania:
-fizjoterapeutyczne
-logopedyczne
-integracji sensorycznej
-pedagogiczne
-psychologiczne
-psychospołeczne
-resocjalizacyjne

     Pierwsze spotkanie z koniem dla wielu dzieci jest mocno emocjonalnym przeżyciem. Często po raz pierwszy mają one doczynienia z tak dużym zwierzęciem. Reakcje dziecka mogą być bardzo różne, często zaskakujące. Zdarza się, że pacjent potrzebuje więcej czasu na zaprzyjaźnienie się z koniem. Terapeuta nie stara się w takich przypadkach wywierać presji na dziecku, żeby koniecznie wsiadło na konia. Dobrym sposobem na oswojenie strachu jest wspólne karmienie konia. Zachęca się rodziców aby wspólnie z dzieckiem, przygotowali wcześniej smakołyk w formie marchewki lub jabłka. Terapeutyczne karmienie to świetna zabawa, dająca dziecku poczucie przynależności do konia, obowiązku dbania o zwierzę, które z czasem staje się jego ulubieńcem. 



2 komentarze:

Popularne posty