hipoterapia

hipoterapia

piątek, 18 kwietnia 2014

Hipoterapia- terapią skuteczną w działaniu?

Hipoterapia- mimo , że obecna od wielu lat jako  jeden z rodzajów terapii wciąż stawia nad sobą wiele znaków zapytania i wątpliwości w głowach osób, które się z nią spotykają po raz pierwszy.Sceptyczne nastawienie mają również rodzice i opiekunowie , którzy  decydują się na pierwsze zajęcia swojego podopiecznego z koniem terapeutą. Wielokrotnie spotykamy się z pytaniem" czy rzeczywiście jest to skuteczna metoda? czy ćwiczenia z koniem, jazda na nim rzeczywiście niesie ze sobą jakieś rezultaty terapeutyczne?" Otóż TAK. oń- terapeuta swoją metodykę może przyrównać do pracy na ćwiczeniach gimnastycznych, poradniach psychologicznych, w szpitalach czy ośrodkach rehabilitacji. Wyzwala emocje, pozwala spotkać się z czymś innym niż materac na sali ćwiczeń  lub pomieszczeniu o czterech nie interesujących ścianach- oczywiście nie ujmując przy tym skuteczności swojej terapii. 
Dlaczego warto poddać swojego podopiecznego metodzie hipoterapii?
Oddziaływanie hipoterapii ma naprawdę szeroką skalę.
Priorytetem w tej kwestii jest fakt, że ruchy ciała jeźdźca siedzącego na koniu idącym stępem są bardzo zbliżone do ruchów ciała idącego człowieka. Barki, kręgosłup, miednica poruszają się tak jak podczas chodu. Ten terapeutyczny ruch ma unikalne wręcz znaczenie dla osób niechodzących lub słabo chodzących. Daje im szansę odczucia prawidłowego chodu po raz pierwszy w życiu. Daje im szansę systematycznego ćwiczenia tego prawidłowego chodu. Wielu osobom koń pomaga stanąć na własnych nogach. Dodatkowo 
zastosowanie odpowiednich pozycji i ćwiczeń podczas hipoterapii daje efekty w postaci rozluźnienia całego ciała i likwiduje wzmożone napięcie mięśniowe  Ponadto warto wspomnieć, że  temperatura ciała konia jest wyższa od temperatury ciała człowieka. Tak więc jazda na koniu -na oklep daje efekt rozgrzewającego masażu nóg i miednicy. Dla osób cierpiących na spastyczne porażenie kończyn dolnych daje to ogromną ulgę w postaci znacznego obniżenia napięcia mięśniowego i rozluźnienia mięśni. Jest to także niezwykle istotne dla prawidłowego chodu
Każda osoba, która spróbowała choć raz w życiu jazdy konnej wie- jak trudne jest początkowe utrzymanie równowagi swojego ciała przy nietypowych i nieznanych  z początku dla nas ruchach konia. Jazda na końskim grzbiecie to nieustanne ćwiczenie równowagi. Dlatego balansowanie na końskim grzbiecie daje w efekcie znaczną poprawę równowagi podczas poruszania się i chodzenia po ziemi.
Pacjent podczas zajęć hipoterapeutycznych otrzymuje ogromną ilość bodźców i impulsów. Dzięki temu znacznej poprawie ulega również mowa oraz sprawność manualna(  dzieci lepiej rysują, piszą) Jazda konna angażuje całe ciało, wiele partii mięśniowych oraz narządów wewnętrznych, dlatego też warto wspomnieć, że poprawia się wtedy wydolność organizmu, krążenie, oddychanie orazz perystaltyka i przemiana materii.
Hipoterapia  nie skupia całej swojej uwagi wyłącznie na oddziaływaniu ruchowym. Niezwykle istotnym aspektem jest również  to,że metoda ta doskonale oddziaływuje na psychikę pacjentów. Koń jako istota żywa potrafi wyzwalać emocje-  również  skrajnie od strachu po miłość. Uczą wrażliwości i opiekuńczości, ale także stanowczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji. Dla wielu pacjentów, którzy na co dzień poddawani są  innym metodom terapii jest emocjonalną odskocznią, przyjemnością i odpoczynkiem i sposobem na relaks- mimo aktywności pacjenta przez cały czas trwania hipoterapeutycznych zajęć.
Warto również wspomnieć, że koń jako terapeuta doskonale wzmacnia charakter- uczy pewności siebie, wiary we własne możliwości, wyzwala emocje, które  pomagają się otworzyć. Dzięki hipoterapii wzrasta pewność siebie, dzięki czemu poprawie ulegają kontakty rówieśnicze i postawy w życiu społecznym pacjenta. 
To, że powyższe słowa znajdują odzwierciedlenie w życiu świadczy wciąż wzrastająca popularność  oraz coraz większe zapotrzebowanie na tę metodę terapeutyczną.
Na końcu chcemy również przypomnieć, że z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie, które stawiają sobie Państwo zanim podejmą się próby spotkania " oko w oko" z hipoterapią i zachęcamy do udziału w tych wyjątkowych zajęciach!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty